Dnešní datum: 28. 03. 2024   
Přihlásit se

Uživatelské jméno:

Heslo:




Založit nový účet!

POTŘEBUJE EVROPA UNII?

20. 10. 2009

     Přijde-li řeč na Evropskou unii (EU), obyčejní lidé slyší ze všech stran takovou záplavu argumentů o její potřebnosti, ne-li přímo nutnosti, že jsou z toho nakonec dokonale zblblí. To, co na ně politici chrlí, je natolik zamotané, že tomu už asi nerozumí ani ti, kteří existenci a potřebnost EU tak snaživě propagují. Ale potřebuje Evropa opravdu unii? To jest tu kontinentální organizaci, která už dnes zjevně míří k jakémusi nenápadnému "znárodnění členských zemí" a vytvoření evropské varianty dnes už neexistujícího SSSR? 



Co vlastně o EU víme? Na stránkách encyklopedie Wikipedia se dočteme, že byla vytvořena v roce 1993 na základech Evropského společenství "smlouvou o Evropské unii", známější jako "Maastrichtská smlouva" a že navazovala na evropský integrační proces padesátých let. A co to bylo, to Evropské společenství, které nám tu posléze "vykvetlo" jako Evropská unie?
     Toto Evropské společenství, zahrnující tři již dříve existující společenství – Evropské hospodářské společenství (EHS), Evropské společenství uhlí a oceli (ESUO) a Evropské společenství pro atomovou energii (Euratom, nebo také ESAE) - se stalo základním pilířem Maastrichtskou smlouvou v roce 1993 vytvořené Evropské unie. Druhý její pilíř tvoří společná zahraniční a bezpečnostní politika a III. pilíř policejní a soudní spolupráce ve věcech trestních. Po ratifikaci Lisabonské smlouvy má Evropské společenství jako takové zaniknout a jeho právním nástupcem se má stát Evropská unie. Jen Evropské společenství pro atomovou energii má dál vedle EU existovat i nadále samostatně.
     Evropská unie je tedy mezinárodním evropským výtvorem, který má přinést Evropě sjednocení ve všech oblastech ekonomiky i života. Zjednodušeně řečeno vše nasvědčuje tomu, že evropská politická elita se rozhodla propojit evropské země natolik, že zůstanou samostatnými státy formálně už jen navenek.
     Muselo tomu tak být? Vždyť již dříve, 14. prosince 1960, byla v Paříži podepsána Smlouva o založení Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která vstoupila v platnost 30. září 1961 a která se stala koordinačním orgánem vzájemné spolupráce těch evropských zemí, které ji podepsaly. Zakládajícími zeměmi byly Belgie, Dánsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Lucembursko, Nizozemí, Norsko, Kanada, Německo, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko, Velká Británie a Spojené státy americké. V dalších letech se novými členy OECD staly Japonsko (1964), Finsko (1969), Austrálie (1971), Nový Zéland (1973), Mexiko (1994), Česká republika (1995), Maďarsko (1996), Polsko (1996), Korea (1996) a Slovenská republika (2000). V současné době má OECD celkem 30 členů.
     Mezi hlavní cíle OECD patří zvyšování životní úrovně členských zemí, za předpokladu udržení finanční stability, a tím i rozvoj světové ekonomiky, zdravý hospodářský růst členských i nečlenských zemí a rozvoj světového obchodu na mnohostranné, nediskriminační bázi v souladu s mezinárodními závazky. OECD poskytuje vládám vyspělých demokratických zemí možnost studovat a formulovat nejvhodnější politiky k dosažení stanovených cílů. V čele OECD stojí Rada, v níž má každá členská země jednoho představitele. Rada se setkává dvakrát měsíčně na úrovni stálých zástupců, přičemž jí předsedá generální tajemník, a jednou ročně na úrovni ministrů členských zemí pod předsednictvím ministra zvoleného pro daný rok.
     Proč se vlastně začala vytvářet Evropská unie, když tu byla zcela dostačující a efektivní Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD)? Lepší bude zeptat se, kdo vytváření Evropské unie inicioval a potřeboval? A odpověď je nasnadě. Že to jsou především vrcholní politici největších státních celků Evropy, kterým už se jejich vlastní mocenské teritorium zřejmě zdálo být malým a kteří si je proto snaží rozšířit. Protože být mezi nejvyššími "polobohy" třeba v Německu, nebo ve Francii je vždy míň než být mezi nejvyššími v celé Evropě. Stát se pomalu součástí nové dynastie, která si bude moc předávat z generace na generaci. Dynastie, kterou si nikdo nedovolí kontrolovat. Proto se politici tak čertí, když někdo začne zpochybňovat Lisabonskou smlouvu, která by jim to mohla zajistit! A jsou schopni udělat cokoli, jen aby je nikdo od té jejich vysněné slávy a euro-koryta nevypakoval. V malém už nám něco takového provádí, asi na zkoušku, francouzský prezident Sarkozy. Který si synáčka pěkně šoupnul "do teplíčka". A konečně vždyť i naši politici se umí postarat třeba o své partnerky a podarovat je za nás nějakým parlamentním korýtkem.
     Ejhle, takže ona tu už dávno před snahami o vytvoření Evropské unie byla - a je i nadále - organizace, která má ve skutečnosti skoro stejné cíle, jaké si nyní klade Evropská unie! Rozdíl je jen v tom, že OECD se zaměřuje pouze na koordinaci hospodářských opatření a vše ostatní ponechává v plné míře na jednotlivých suverénních státech! Tedy v tom, že OECD jednotlivým zemím žádným způsobem nezasahuje do jejich politických, právních a společenských systémů! Což by podle našich názorů bylo pro naši zemi, ale zřejmě i pro mnohé další země Evropy, to pravé ořechové! Zůstali bychom plně suverénními vzájemně spolupracujícími státy. A kdyby někdo argumentoval tím, že bude chybět společná evropská bezpečnostní politika, stačí připomenout, že tu máme NATO a to vysoce stačí ....... 

/gnat/


Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Anketa
Jste pro znárodnění strategických firem (např. energetika, plynárny, vodárny,..) ?

Zásadně Ano (3970 hl.)
 
Spíše Ano (2639 hl.)
 
Pouze vybraná odvětví (2475 hl.)
 
Spíše Ne (2766 hl.)
 
Zásadaně Ne  (2403 hl.)
 
Neumím posoudit (2610 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 16863
Transparentní účet
Ucuz Sms Onay | Mobil Onaylama
Masal Oku Dalaman Airport Transfers Marmaris Airport Transfers Fethiye Airport Transfers oludeniz Airport Transfers Içmeler Airport Transfers

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
na začátek stránky

 PHP Powered Získejte Thunderbird!