Dnešní datum: 26. 04. 2024   
Přihlásit se

Uživatelské jméno:

Heslo:




Založit nový účet!

Demokracie on-line?

24. 08. 2020

Politická propaganda a obchodní reklama se staly důležitějšími, než reálné činy nebo výroba. Vidíme, jak reklama vychvaluje nekvalitní výrobky a jak propaganda glorifikuje „elity“, které často patří spíše do vězení nebo psychiatrické léčebny. Dříve dbali výrobci na kvalitu a na ní závisel zájem klientů o jejich produkci. Teď se i „prestižní“ značky často uchylují k dodávkám předraženého šmejdu, protože halasné vytrubování zavádějící reklamy je účinnější než ústně předávaná zkušenost klientů.



Paralelně s věkem všudypřítomné reklamy vstoupil do našeho života i věk on-line. Internet zpočátku přinesl svobodu výměny názorů a získávání informací, aniž by lidé byli odkázáni na oficiální zdroje. Ale přenesení miliard osobních kontaktů do jednotného „elektronického řečiště“ vytvořilo nakonec podmínky pro to, aby tradiční mocenské skupiny mohly kontrolovat a manipulovat společnost více než předtím.

Rozdíl mezi dobou nedávno minulou a současností spočívá hlavně v neuvěřitelnému rozmachu elektronických médií, které se stávají součástí Vašeho života od rána do večera. Vše on-line včetně televize, on-line počítačové programy, on-line telefony, které Vás neopouští ani na okamžik a cpou se čím dál tím více do Vašeho soukromí. A tito vlezlí životní společníci Vám vnucují názory jiných, aniž si to často uvědomujete. Telefon Vám říká ať zajdete po cestě do restaurace, která zaplatila „šikovné“ aplikaci, bombarduje Vás „informacemi“ které pomáhají někomu jinému Vás manipulovat. A často lidé už automaticky využívají „pohodlí“ těchto věrolomných pomocníků a čím dál méně zapojují vlastní mozek.

Pod pojmem ohrožení demokracie rozhodně nemyslím účelové blábolení některých politiků, kteří jsou schopni Vám tvrdit, jak ohrožuje demokracii dělat to co voliči chtějí (podle nich populismus fuj, fuj) nebo nechat lidi rozhodovat v referendu (naprostá antidemokratická hrůza), nebo mluvit bez politicky „korektního“ lhaní. Náš profesor sociálních věd na universitě v Ženevě nás učil, že demokracie vyžaduje svobodu slova, svobodné volby, aby většina společnosti sdílela základní lidské hodnoty, určitý stupeň hospodářské prosperity většiny obyvatel a rámec konkrétního státu.

Základní hodnoty jako je vlast, rodina, láska k dětem, úcta k rodičům, úcta k práci, svoboda projevu jsou masově napadány s cílem oslabit a rozvrátit společnost. V takové situaci se pak nekalým živlům lépe loví a krade. Demokracie není vláda menšin nad většinou, nevyžaduje, aby většina líbala boty zahraniční menšině, aby psala oslavné básně na sexuální úchylky, nevyžaduje, aby české školství nutilo žáky psát homosexuální milostné dopisy, aby se děti staly „multikulturními“.

Velká část lhaní je prodávána v hezkém balení zvaném „politická korektnost“. Poukázat na to, že ilegální migranti jsou z velké části práce se štítící individua, by bylo „nekorektní“. Vzniká jakýsi nový jazyk, o kterém psal George Orwell ve své knize 1984: „Pravda je lež a lež je pravda“. Pracující občan, který nechce, aby se jeho daně používaly na podporu ilegálních parazitů je xenofob. Nemakačenko přisátý na náš rozpočet je „oběť diskriminace“. Organizace, dosahující zisků podkopáváním morálky jsou nazývány „neziskové“, atd.

Je možno sledovat každý krok

Člověk byl i v minulosti sledován, ale teď to nabývá obludných rozměrů. Váš pohyb neustále sledují: mobil, kamery, platební karta, navigace. Vaše hovory a korespondenci zaznamenávají operátoři, údajně bez obsahu samotného sdělení. Odposlechy mobilů soukromými firmami nejsou korigovány žádnými zábranami. Do mobilu a počítače může vstoupit hacker, nebo přímo výrobce čipu, buď na příkaz nějaké služby, nebo ze soukromé „iniciativy“. Mnohé kamery mají schopnost rozpoznávat obličeje a protože má policie k dispozici Vaše biometrická data včetně otisků prstů, tak Vás mohou

sledovat i když u sebe nemáte mobil. Biometrická data totiž povinně poskytujete při vydání cestovního pasu.

Čím dál více výrobků obsahuje jako svoji součást počítač. A ten požaduje připojení on-line. Možná si myslíte, že je to pohodlné, když Vám lednička sama po internetu objednává spotřebované jídlo. A že je hezké, že vaše přístroje rozpoznají Váš hlas a můžete je tak ovládat bez knoflíků. To se Vám bude líbit do momentu, než zjistíte, že i Váš automatický vysavač Vás může doma sledovat a posílat informace bůhví kam. Všechna dražší auta hlásí Vaši polohu a při koupi od Vás někdy dealer chce podepsat, že se sledováním souhlasíte.

Takzvané sociální sítě jsou obzvláště nepěknými nástroji sledování a manipulace. Kdo o tom ještě nedávno pochyboval, tak teď vidí, že Twitter a Facebook cenzurují i prezidenta USA. U nás např. Facebook už běžně maže „nevhodné“ názory lidí. Sociální sítě a Google již dlouho ukládají do svých databází vše co tam kdo napíše o svém soukromí, nebo co tam kdo hledal. Lidé začali používat sociální sítě, protože vypadají jako pohodlná a bezplatná alternativa osobních setkání. Britská premiérka Margaret Thatcherová ale říkávala: „Sýr zdarma je jenom v pastích na myši.“

Lidé se někdy domnívají, že není důvod k obavám, protože jejich maličkost nikoho nezajímá a není jim co ukrást. Omyl, mohou Vám ukrást i to co nemáte. Přisvojí si Vaši identitu a zadluží Vás. Přesvědčení, že když jste nic neprovedli tak nemůžete být trestání, stojí na tenkém ledě. V džungli stále se měnících zákonů, často chránících spíše lumpy než jejich oběti, může být trestné i to co by Vás v životě nenapadlo. Jedna žena byla nedávno odsouzena za „schvalování atentátu“ v debatě na českém Facebooku. Ne na zastupujícího říšského protektora SS Reinharda Heydricha, ale na muslimy někde v tramtárii. Jiný člověk, kterému opakovaně vykrádali auto stojící před domem, stanul před soudem za to, že na své auto namířil kameru a tím neoprávněně monitoroval ulici.

Postupné převádění debat kamarádů z hospod na technické platformy jako jsou „sociální sítě“, WhatsApp, Viber apod. skýtá mocným tohoto světa možnosti vztahy lidí nejen sledovat ale i manipulovat. Kdyby lidé chtěli např. vystoupit proti stávajícím pořádkům, tak je možné sítě vypnout, aby se nemohli zorganizovat. Našli byste bydliště svých známých bez internetu? Asi ne.

Nebezpečí úplného bezhotovostního platebního styku

Jsme svědky sílící argumentace za zrušení papírových peněz. To je nesmírně nebezpečný směr vývoje. K propagaci takové změny pomáhají i opatření spojená s covid. Odmítání plateb hotovostí některými institucemi ze „zdravotních“ důvodů, nebo krachující kamenné obchody. Lidé pak musí více využívat ty internetové, kde se platí bezhotovostně. Při bezhotovostních transakcích je dohledatelné vše za co jste kdy zaplatili. Můžete si opět říci, že nic zlého neděláte tak co? Ale v rámci akrobacie, kterou procházejí společenské hodnoty, se může stát trestným např. nákup „xenofobní“ knihy. Nebo nákup zlata. Asi nevíte, že v USA bylo v letech 1933–1974 soukromé vlastnictví zlata nelegální. A může být znova, třeba aby tak lidé neobcházeli případné zrušení hotovosti.

Pokud by byly papírové peníze úplně zrušeny tak se lidé rázem stanou otroky těch, co ten systém mají pod kontrolou. Ne každý asi ví, že už teď Vám mohou banky zabránit v transakcích s Vašimi vlastními penězi, když je označí za „podezřelé“. A co by teprve dělaly, když nebude alternativa.

Totální kontrola nad Vaším majetkem bude také svádět státy k vyššímu zdanění. Pokud by nyní stát příliš zvyšoval daně, tak se lidem vyplatí námaha spojená s různými fintami, jak své hotové peníze ochránit. V bezhotovostním systému ale není úniku. Máte snad jen možnost vrátit se do starověku k výměnnému obchodu. Dvě ovce za jednu sekeru. Skvělý pokrok, že?

Možnost represí s pomocí techniky

Ten, kdo chtěl doposud ovládat lidskou společnost tak to musel dělat prostřednictvím úředníků, policistů, vojáků. Tyto lidi je sice možno propagandou postupně přesvědčit, aby většina dělala to co vládce chce. Ale nějakou dobu to trvá, a někteří lidé se prostě nedají koupit ani zblbnout. Pokud chcete např. zajistit, aby sčítací komise ve většině volebních místností falšovaly výsledky ve Váš prospěch, tak je to velmi pracné a není jisté, že se Vám to povede. Pokud budou volby „on-line“, tak stačí strategicky umístěný IT technik, aby vyrobil výsledek, jaký se bude vládci líbit. Ve volbách během internetového hlasování našich občanů v zahraničí, tyto výsledky dosti kontrastovaly s vnitrostátními, dosaženými klasickou metodou na volebních okrscích. Krajané v Chicagu se divili, protože pro stranu, která dle internetových výsledků dominovala, u nich skoro nikdo nehlasoval.

Dokud existovaly armády bojující klasickým způsobem na základě všeobecné branné povinnosti, nebylo snadné vést války za pochybné zájmy v zahraniční. Viz válka ve Vietnamu, kdy vojáci a jejich příbuzní čím dál tím více protestovali proti válce, která neměla s obranou jejich americké vlasti nic společného. S přechodem na žoldnéřské armády a zvyšujícím se podílem techniky na zabíjení protivníka, se překážky pro útočníka výrazně snížily. Irák napadli profesionální vojáci a ničení probíhalo zbraněmi s dalekým dostřelem a bombardováním ze vzduchu. Zabíjení lidí tak pro útočící vojáky vypadá jako počítačová hra a ne jako masakrování lidských bytostí. A tam už veřejnost masově neprotestovala.

ZÁVĚRY:

- Společnost, ve které vše probíhá on-line, odděluje člověka čím dál tím více od reálného dění. Chybí mu stále více stimuly z reálného života, na jejichž základě si dříve tvořil nezávislý názor. On-line svět ho dostává postupně do bubliny fiktivní reality. On-line svět zprostředkovaný počítači ho zaplavuje pochybnou informací, sleduje každý jeho krok a může občana přinutit k věcem, které by nedělal, kdyby se rozhodoval na základě dění reálného světa. Sledování 24 hodin denně umožňuje trestání občana za porušování milionů nařízení, o kterých málokdo tuší, že existují. Demokracie je v defenzívě.

- Jak se bránit? Nehrňte se bezmyšlenkovitě do využívání všeho on-line či s „umělou inteligencí“. Bojujte za své soukromí a zachování plné svobody slova. Svoboda vlastnit majetek musí zahrnovat i fyzické peníze. Svoboda volit musí být zachována formou fyzického hlasování, které je obtížně falšovatelné.

- Posilujme skutečné lidské vztahy, setkávání, diskuse. „Přátelé“ na Facebooku jsou šidítkem, které Vám kdykoliv vypnou. Občan si musí zachovat svobodu rozhodovat o svém životě a nenechat se buzerovat globálními strukturami, které rozhodně nehájí jeho zájem. Snažte se maximálně posilovat místní komunitu – své město a svou zemi. Její rozvoj výrazně sníží zranitelnost občana doposud odkázaného na okurky z Argentiny, žárovky z Filipín a „moudré“ rady z Bruselu.

Ing. R. Hronek


Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      
Anketa
Jste pro znárodnění strategických firem (např. energetika, plynárny, vodárny,..) ?

Zásadně Ano (3986 hl.)
 
Spíše Ano (2650 hl.)
 
Pouze vybraná odvětví (2488 hl.)
 
Spíše Ne (2780 hl.)
 
Zásadaně Ne  (2420 hl.)
 
Neumím posoudit (2625 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 16949
Transparentní účet
Ucuz Sms Onay | Mobil Onaylama
Masal Oku Dalaman Airport Transfers Marmaris Airport Transfers Fethiye Airport Transfers oludeniz Airport Transfers Içmeler Airport Transfers

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
na začátek stránky

 PHP Powered Získejte Thunderbird!