Dnešní datum: 29. 11. 2023   
Přihlásit se

Uživatelské jméno:

Heslo:
Založit nový účet!

CO NÁM TO TA NOVÁ DOBA PŘINESLA ?

29. 01. 2019

   Vážení čtenáři. Otázkou “Co nám to ta nová doba přinesla” jsme se zabývali již delší čas. Ne z hlediska politického zadání, protože nám jde především o to, co nám ta doba přinesla v oblastech, které výrazně ovlivňují život nás všech. Přemýšleli jsme jen nezaujatě, na základě faktů, o tom, co se odehrálo v průběhu posledních třiceti let. A kde jsme nalezli něco, co nám všem život ztěžuje, pokusili jsme se rozpoznat příčiny nesnází. A nyní chceme se všemi závěry našeho amatérského zkoumání, podle jednotlivých sledovaných oblastí, naše čtenáře na této naší stránce postupně seznamovat. Dnes začínáme s prvním tématem, s problematikou bytové politiky.První část:

Ach ta zapeklitá bytová politika.

   Nikdy snad nebyly v minulosti s bydlením takové problémy a potíže jako v současnosti. Mladí lidé, kteří by chtěli založit rodinu, si stěžují, že marně shánějí byt za podmínek, které by byli schopni finančně unést. Staří lidé, kteří bydlí již dlouho ve starých “nájemních bytech” majících dnes “nové vlastníky”, si stěžují na rostoucí nájemné i růst cen provozních energií, které je nutí hledat na stará kolena skromnější bydlení. A mnozí již říkají, že je to už pomalu postrkuje k hranici bídy. A jak čas běží narůstá také počet těch, kteří se již nedokáží se situací vyrovnat a stávají se nezaviněně “bezdomovci” vyčleněnými nelítostně ze společnosti.

   Politici tento stav “přežvykují” [jak ten “tur domácí”] kolem dokola, ale stále řešení problémů bytové politiky ne a ne nalézt. Ale “uhodit hřebíček na hlavičku” a odhalit dlouhodobé příčiny tohoto stavu je nenapadne ani náhodou. Protože to by se museli vrátit do minulosti [o pár desetiletí], a po pravdě přede všemi přiznat co je základní příčinou dnešního neblahého stavu. Že to vše je jen důsledek nesmyslné bytové politiky “polistopadových vlád” [bez rozdílu stranickosti], jejichž byli buď přímými účastníky, nebo proti kterým včas nedokázali důrazněji vystoupit. Politiky, která začala preferovat i v oblasti bydlení osobní vlastnictví jednotlivých bytů všude kde to jen šlo, a byty v obecním vlastnictví naopak pokládala za zastaralý styl.   

   Vezmeme-li to od základů, a vše budeme posuzovat rozumně bez jakýchkoliv ideových hledisek, nemůžeme dojít k ničemu jinému než ke konstatování, že právě to polistopadové nevhodné ideologické nastavení zásad bytové politiky bylo hlavní příčinou všech problémů budoucích. Tou pověstnou “žábou na prameni” se stala “Ideologie zhoubně liberální”, která si zakládala na heslech: “Předlistopadové státní i komunální majetky je nutno rychle zprivatizovat”, nebo “každý se musí umět postarat sám o sebe a nespoléhat se na stát, jako se to dělalo v dobách předlistopadových”, a “soukromé vlastnictví je nedotknutelnou prvořadou kvalitou”.

   I stalo se, že stejně jako v jiných oblastech i v rámci bytové politiky propukla “privatizace”, při které se nová politická garnitura zaměřila na bytový fond. U těch bytových jednotek, na které kdysi v dobách předlistopadových “vložil svou ochrannou ruku stát”, a o které se přihlásil nějaký bývalý vlastník, nebo některý z jeho potomků, bylo to jednoduché. Byly navráceny oprávněným vlastníkům. Ale u bytových komplexů ze státního či obecního vlastnictví se privatizovalo jen to hučelo. Kdo by se také staral o nějaké chátrající baráky. A tak obce začaly prodávat byty do osobního vlastnictví nejen těm dosavadním nájemníkům, ale privatizovaly se i celé bytové komplexy.  A u těch jejich noví majetníci, i když je většinou získali “za babku”, se rázem stali kastou privilegovaných, a podle toho se hned začali chovat ke svým nájemníkům. Nájemné, jak šel čas, narůstalo, a tak přibývalo těch kteří se museli bytu, v němž třeba žili celý svůj život, vzdát a hledat jiný levnější. Bylo však i mnoho těch, kteří to nezvládli a s těmi přišel “čas zrodu bezdomovců”.

   Pro některé z majitelů domů i jednotlivých výhodně umístěných bytů [jak uvádí zástupce ombudsmanky pan Stanislav Křeček] však přišel “čas vytěžování ubytovacích rýžovišť”. Kdy majitelé pronajímali [a stále ještě pronajímají] volné byty “krátkodobě jako byty rezistenční” za téměř astronomické nájemné, především různým cizozemským turistům apd., anebo z “bytových prostor nižší kategorie” vytvářeli “hromadné ubytovny pro tzv. “nepřizpůsobivé spoluobčany”, za které nájemné, podle podivných nových liberálních zásad majitelům hradí ze svých rozpočtů obce!

   Ale vraťme se ještě jednou k našim politikům. Ti se problematikou zvažované výstavby tzv. “startovacích a sociálních bytů” [pro mladá manželství a osamělé starší občany] sice již několik let pilně zabývají, ale řešení je stále ještě ve hvězdách. Obce na něco takového nemají dostatek peněz, a pro soukromé stavebníky to zase není dostatečně lukrativní. Zkrátka vše se nějak zadrhlo v nějaké slepé uličce. Pomoci by mohlo asi jen “rázné neliberální zákonné ustanovení”, limitující v rozumné míře plošně nájemné v bytech nájemních podle velikosti a vybavenosti bytu [bez ohledů na lukrativnost bytu podle jeho dislokace], a znemožňující také budování oněch “ubytovacích rýžovišť”. A zejména by pomohlo zásadní navýšení rozpočtů obcím v kapitolách vyčleněných pro budování “startovacího a sociálního bydlení”. Pokud se stát sám prostřednictvím obcí nezačne zabývat výstavbou takového bydlení, aniž by se v tom spoléhal na soukromé developery, ke zlepšení nedojde! Pro toto řešení by se daly najít prostředky v kapitolách, ze kterých v současnosti stát zcela nepochopitelně dotuje celou řadu zjevně neproduktivních organizací - tzv. “politických neziskovek”. A hodně prostředků by se určitě našlo i po prověření oprávněnosti “sociálních dávek”, zneužívaných bezostyšně některými novodobými příživníky …….   

NÁRODNÍ PROSPERITA


Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Kalendář
<<  Listopad  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
Anketa
Jste pro znárodnění strategických firem (např. energetika, plynárny, vodárny,..) ?

Zásadně Ano (3917 hl.)
 
Spíše Ano (2597 hl.)
 
Pouze vybraná odvětví (2429 hl.)
 
Spíše Ne (2725 hl.)
 
Zásadaně Ne  (2357 hl.)
 
Neumím posoudit (2556 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 16581
Transparentní účet
Ucuz Sms Onay | Mobil Onaylama
Masal Oku Dalaman Airport Transfers Marmaris Airport Transfers Fethiye Airport Transfers oludeniz Airport Transfers Içmeler Airport Transfers

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
na začátek stránky

 PHP Powered Získejte Thunderbird!