Dnešní datum: 27. 09. 2023   
Přihlásit se

Uživatelské jméno:

Heslo:
Založit nový účet!

Z MOUDROSTÍ NAŠICH PŘEDKŮ

22. 01. 2019

   Zdálo se nám, že I v dnešní době, v níž se zejména příslušníci mladších generací neradi navracejí k časům minulým, neuškodí porozhlédneme-li se po odkazu našich předků, kde můžeme nalézt mnohá moudra, která si zachovávají svoji hodnotu i v tom našem dnešním zmodernizovaném světě. A myslíme si, že by nebylo na škodu zamyslet se nad nimi a vrátit ta moudra zpět do našeho života. Nás k tomuto názoru dovedl citát výroku velkého českého podnikatele Tomáše Bati, ze kterého by si měli vzít poučení zejména naši mladší spoluobčané. Takže jsme se jej rozhodli na naší stránce spolu s krátkým dovětkem zveřejnit. Zde jej máte:

„Když jsem měl 20 let, myslel jsem si, že můj otec je idiot.

Když jsem měl 30 let, občas jsem si myslel, že má docela pravdu.

Když mi bylo 40 let, tak jsem si myslel, že to byl celkem moudrý chlap.

A když jsem měl 50 let, řekl jsem si: kdyby tu tak byl a poradil mi!"

                                                                         Tomáš BaťaA tady je ten náš dovětek:

   I Tomáš Baťa v mládí prý jako učedník od svého otce – mistra nelibě snášel jeho časté poučování, a tak když získal výuční list odešel na zkušenou nejprve k firmě do Prostějova, a pak i do Vídně, ale nakonec se vrátil a zkusil to doma samostatně. A po několika počátečních nezdarech, když přišel s novým druhem boty, u níž byl svršek plátěný, se smůly zbavil. Jeho boty “baťovky” byly nejen levnější, ale také pohodlné a elegantní natolik, že firma Baťa začala prosperovat. Po roce 1896 Baťa postavil první výrobní budovu, kde zaměstnával 120 dělníků.

   Postupně pak Tomáš Baťa vybudoval velkou prosperující firmu, pro níž nikdy neměl nouzi o pracovníky. Zvýšené firemní příjmy neinvestoval jen do vylepšování zařízení provozů a svých osobních potřeb, ale pro své zaměstnance začal také stavět zaměstnavatelské domky, a postavil i školu pro jejich děti, a její provoz financoval. Takže po letech, když se výrobky jeho firmy rozletěly úspěšně i do širého světa, stala se jeho firma i on sám vzorem pro mnohé mladší podnikavce.

   A proč my si myslíme, že by našim mladým generacím neškodilo zamyslet se nad slovy tohoto našeho průmyslového genia? I my patříme už k těm starším a uvědomujeme si nesmyslnost dnešní doby, která vše, co bylo před nimi pokládá za nežádoucí. Jde-li o problematiku řekněme politickou, tak s tím v konkrétních případech nemůžeme nesouhlasit. Ale pokud jde o “moudra a zkušenosti našich předků”, tak ty pokládáme za součást našeho “rodinného stříbra” s nímž by se naši mladí měli nejen seznámit, ale které by si měli vzít za své. A vůbec by neškodilo, kdyby se ti mladší občas obrátili na své rodiče i prarodiče, a k tomu co se pak z různých zdrojů dovědí by měli potom přistupovat bez jakýchkoliv ideologických pohledů zdravým rozumem. A poohlédnutí po moudrostech našich předků by zaručeně neškodilo ani učitelům ….... !

NÁRODNÍ PROSPERITA


Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Kalendář
<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Anketa
Jste pro znárodnění strategických firem (např. energetika, plynárny, vodárny,..) ?

Zásadně Ano (3895 hl.)
 
Spíše Ano (2573 hl.)
 
Pouze vybraná odvětví (2407 hl.)
 
Spíše Ne (2716 hl.)
 
Zásadaně Ne  (2340 hl.)
 
Neumím posoudit (2528 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 16459
Transparentní účet
Ucuz Sms Onay | Mobil Onaylama
Masal Oku Dalaman Airport Transfers Marmaris Airport Transfers Fethiye Airport Transfers oludeniz Airport Transfers Içmeler Airport Transfers

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
na začátek stránky

 PHP Powered Získejte Thunderbird!