Dnešní datum: 28. 03. 2024   
Přihlásit se

Uživatelské jméno:

Heslo:




Založit nový účet!

UHNI Z CESTY, NEBO . . .

10. 09. 2011

   Cosi takového asi proletělo premiéru Nečasovi hlavou, když na jednom zasedání špiček ODS pan ministr přes pole, louky a lesy udělal tu nesmírnou chybu, že se nesouhlasně vyjádřil k návrhu pana premiéra na prodloužení mandátní období předsedy ODS. Právě v době kdy si pan premiér trápil hlavu otázkou jak to zaonačit, aby se mu do cesty k osobní hvězdné budoucnosti nikdo nepletl. Vypočítal si totiž, že na té vratké cestě k božským výšinám to díky opozici nepůjde tak rychle jak předpokládal a že by bylo vhodné délku stranického předsednictví trochu natáhnout a také se rychle zbavit všech vnitrostranických šťouralů. Co kdyby po nějakém takovém dalším „šťouchnutí“ spadl do propasti zapomenutí? Takže ministrův nesouhlasný postoj pana premiéra v té chvíli značně naprudil. Na věčně rozzářené tváři ztvrdly rysy, zastřel ji temný stín a pan ministr to měl sečteno. 



   Na jaře, kdy po odvolání pana ministra hlasitě volal jeden z vládních koaličních partnerů, tomu pan ministr ušel jen o fous. Tenkrát se panu premiérovi nezdálo za vhodné připustit, aby si někdo myslel, že snad ustoupil nějakému koaličnímu nátlaku. Ale teď to bylo něco jiného. Koaliční partneři už zas ve vládě táhli svorně za jeden provaz - vždyť přece jde o koryta - a tak pan premiér využil příležitosti k tomu, aby se nežádoucího šťourala, který mu pro své názory už dávno byl trnem v oku, naráz zbavil. I nelenil a letěl s požadavkem na odvolání ministra zemědělství Fuksy na Hrad k panu prezidentovi. Který mu samozřejmě ochotně vyhověl.

   A bylo to. Pan ministr Fuksa, profesně absolvent žilinské Vysoké školy dopravy a spojů, sice nebyl pro naše zemědělství nějakým zázračným Mičurincem, ale po pravdě mu také ani moc neuškodil. Vždyť běželo setrvačností dál tak, jak to nastavili jeho předchůdci. K pokynům a přáním Evropské unie náš stát dál ochotně vycházel vstříc jako dřív a o to přece našim vládnoucím euro-lokajům šlo především. A pan ministr Fuksa, proti kterému do té doby pan premiér neřekl ani slovo, najednou byl osobou nežádoucí. Inu každému se jeden nezachová. Panu premiérovi se nezachoval určitě. A přestože premiérův nejbližší spolupracovník Kalousek prohlašoval, že pan Fuksa byl bezpochyby kompetentní a pracovitý ministr, musel pan Fuksa padat. K čemuž pan Kalousek dodal, že jediným důvodem už může být jen nějaký vnitrostranický boj uvnitř ODS. Asi tomu tak opravdu bude. Od pověstného „sarajevského atentátu“ to v ní zřejmě neustále kvasí. A každé další narušování vnitrostranické disciplíny by mohlo plány pana premiéra důkladně zhatit. Takže pan ministr musel padnout. A dá se předpokládat, že možná nebude posledním . . . !

                                                         *   *   *

TAKŽE  JAK  TO  VLASTNĚ  VYPADÁ  S  TOU  NAŠÍ  DEMOKRACIÍ  ?

   Podle definice demokracie je státní formou, v níž je zdrojem veškeré moci lid.  A v našem případě je to demokracie zastupitelská, ve které si lidé volí strany, jejichž představitelé pak v jejich jménu vládnou. Ale jak se zdá, tato forma demokracie, která nemusí být jinak špatná, nám nějak zdegenerovala a pozvolna přerostla v jakousi zamaskovanou autokracii, v níž je držitelem veškeré moci úzká sociálně uzavřená a silně liberálně vyhraněná skupina lidí. Vždyť od roku 1990 zde vládnoucí silou je jakési konzorcium několika politických stran, které sice mezi sebou soupeří, ale nakonec se vždy dohodnou! A situace již dospěla tak daleko, že když to člověk tak sleduje, občas v našem systému narazí na zřetelné prvky anarchie a dokonce i totalitarismu! Ovšem něco takového naše politická elita zásadně odmítá! Ale mají politici pravdu? Vždyť dnes je v naší zemi podle mínění celého světa svoboda a základní lidská práva jsou zde přece také dodržována. A proti extrémismu přece naše vládní kruhy také bojují.

                                                         *   *   *

   Ale je tomu skutečně tak? To nikdo nemůže oddiskutovat, že jisté anarchistické prvky někteří naši politici do našeho řádu sami vnášejí dík svému neustálému strachu z možného omezení něčích osobních svobod a lidských práv. A ten totalitarismus? Na projevy toho, že vládnoucí skupiny neuznávají žádné meze své pravomoci a snaží se regulovat všechny aspekty veřejného a soukromého života jen podle svého, narážíme častěji než je zdrávo! A o tom, že už máme vysloveně autokratickou vládu, která tvrdě prosazuje svoji politickou ideologii v oblasti veřejného i osobního života a neurvale přehlíží jakékoli negativní odezvy občanské veřejnosti, se dá úspěšně diskutovat!

   A jak je to s tím extrémismem? S tím přece vláda, alespoň dle svého tvrzení, s úspěchem bojuje. A v TV to také různými přímými přenosy z různých demonstrací dokumentuje. Ale střílejí přitom do správného terče? Tak v tom se poměrně nemálo občanů s vládou neshoduje. Neboť terčem vládnoucích se dnes nestávají ti příslušníci našich menšin, kteří díky vládou prosazované „pozitivní diskriminace“ prokazují rádi svoji nekultivovanost a někdy i protizákonným chováním narušují život ostatní společnosti. Ale terčem se naopak stávají ti, kteří proti takovým excesům menšin protestují! Což lze hodnotit jenom jako neuznávání základních etických, právních a jiných důležitých společenských standardů vládou. Ale kdo je potom skutečným extrémistou? Ti protestující, nebo ti, kteří na ně posílají těžkooděnce. A může se pak to, v čem jsme nuceni žít, vůbec nazývat demokracií?

                                                                   *   *   *

   Řečnit květnatě o demokratičnosti dokáže každý tlachal. Ale prosazovat v praxi demokratická pravidla bez překrucování, do toho se naší politické elitě moc nechce. Dostali se ke korytům a o ta se přece nebudou s někým dělit. Zejména ne s těmi, kteří nic neznamenají, tj. s obyčejnými občany. A tak zas tu máme totalitu, jenom trošku zamaskovanou a přebarvenou. Vše, a především chování premiéra a jeho nohsledů, na to ukazuje. Zkrátka jsme se z deště sice dostali pod okap, ale pod pořádně děravý! Chtělo by to prosadit plně systém přímé demokracie! Ale to by dnešní mocní přišli o koryta a proti tomu se tedy budou bránit ze všech sil. Takže nezbude než si to vynutit. V demokracii přece je zdrojem moci lid. Nebo u nás snad ne? A dokáže náš lid svá práva prosadit? Nebo bude dál mlčky přihlížet, jak jej mocní jen zneužívají pro svůj prospěch?

/drk/


Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Anketa
Jste pro znárodnění strategických firem (např. energetika, plynárny, vodárny,..) ?

Zásadně Ano (3970 hl.)
 
Spíše Ano (2639 hl.)
 
Pouze vybraná odvětví (2475 hl.)
 
Spíše Ne (2766 hl.)
 
Zásadaně Ne  (2403 hl.)
 
Neumím posoudit (2610 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 16863
Transparentní účet
Ucuz Sms Onay | Mobil Onaylama
Masal Oku Dalaman Airport Transfers Marmaris Airport Transfers Fethiye Airport Transfers oludeniz Airport Transfers Içmeler Airport Transfers

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
na začátek stránky

 PHP Powered Získejte Thunderbird!